Sterowanie wzrokiem – wskazówki dla specjalistów w zakresie technologii wspomagającej

W firmie Smartbox pracuje wielu ekspertów specjalizujących się w technologii eyetrackingu. Poszczególne zespoły testują różne kamery i konfiguracje, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie. Z kolei zespół wsparcia technicznego pomaga użytkownikom AAC w rozwiązywaniu problemów, z którymi się borykają.

Poprosiliśmy specjalistów w zakresie technologii wspomagających o podzielenie się swoją wiedzą i najważniejszymi wskazówkami dotyczącymi konfiguracji i korzystania z funkcji sterowania wzrokiem.

  • Ustaw urządzenie prawidłowo;
  • Nie bój się dużych zmian;
  • Korzystaj z funkcji podglądu wideo;
  • Spróbuj ręcznej kalibracji;
  • Skoncentruj się na wyniku.

Ustaw urządzenie prawidłowo

„Zawsze upewnij się, czy eyetracker jest ustawiony równolegle do twarzy użytkownika AAC – co oznacza, że zarówno użytkownik jak i urządzenie znajdują się w tej samej płaszczyźnie. Wiele osób poświęca mnóstwo czasu na ustawienie odpowiedniej odległości między osobą a urządzeniem, zapominając, że kąt urządzenia powinien być prostopadły do twarzy. Jest to szczególnie istotne, gdy osoba siedzi przechylona, jest pochylona lub leży w łóżku Taka pozycja może mieć ogromny wpływ na wydajność pracy z eyetrackerem.”

– Chris, neurologopeda (wiceprezes ds. edukacji klinicznej, USA)

Nie bój się dużych zmian

„Łatwo jest dać się wciągnąć w dokonywanie drobnych korekt podczas pracy nad pozycjonowaniem eyetrackera. Czasami jednak bardziej przydatne może być zrobienie dużego kroku wstecz, całkowite przesunięcie uchwytu mocującego i rozpoczęcie od nowa, z inną perspektywą.”

– Amanda, neurologopeda (specjalista ds. produktów, Washington, USA)

Korzystaj z funkcji podglądu video

„Z perspektywy wsparcia, ustawienie właściwej pozycji jest kluczem powodzenia w prawidłowym sterowaniu wzrokiem. Oprócz standardowych przewodników pozycjonowania, niektóre kamery oferują również kanał wideo, który może być nieocenionym wsparciem. Równie przydatne może okazać się skorzystanie z kamery internetowej urządzenia .

Można użyć przekazu wideo, aby sprawdzić pozycjonowanie i zwrócić uwagę na niepożądane dodatkowe odbicia lub odblaski na okularach. Gdy już uzyskamy właściwą pozycję, należy przeprowadzić ponowną kalibrację. Często takie działania wpływają na wyraźną poprawę jakości sterowania wzrokiem.”

– Dave (starszy specjalista ds. wsparcia AT, Wielka Brytania).

Spróbuj ręcznej kalibracji

Kalibracja pomoże oprogramowaniu do śledzenia wzroku określić, gdzie użytkownik patrzy na ekran i jest ważna dla precyzyjnego sterowania wzrokiem.

Można przeprowadzić kalibrację ręczną, , korzystając z opcji „krok po kroku”, jeśli użytkownik łatwo się rozprasza lub jeśli utrzymanie pozycji przez cały czas trwania kalibracji jest dla niego trudne. Ten rodzaj kalibracji pozwala partnerowi komunikacyjnemu dotknąć ekranu lub nacisnąć klawisz, aby przejść do następnego punktu kalibracji, gdy użytkownik jest gotowy.”

– Jay (specjalista w zakresie technologii wspomagającej, Wielka Brytania)

Skoncentruj się na wyniku

„Myślę, że najważniejszą rzeczą, podobnie jak w przypadku każdego systemu AAC, jest skupienie się na wyniku, a nie na technologii.

Używaj zachęcających podpowiedzi, takich jak „Rozbijmy te bańki” lub „Pokaż mi, co wybierzesz”, zamiast po prostu mówić „Spójrz w prawy róg ekranu” itp.

Wynik działania jest kwestią kluczową, ponieważ to on doprowadzi do stymulacji i poczucia, że dana osoba podejmuje decyzje, a poprzez te decyzje sprawia, że coś się wokół niej dzieje.”

– Becky, logopeda (specjalista kliniczny AAC, Wielka Brytania)

Dowiedz się więcej dzięki bezpłatnemu kursowi „Podstawy eyetrackingu”, który jest dostępny w Smartbox Academy.

Poznaj różne sposoby wspierania sukcesu użytkowników, w tym pozycjonowanie urządzenia i inne sposoby personalizacji. Jeśli nie jesteś jeszcze członkiem Smartbox Academy, zarejestruj się bezpłatnie i uzyskaj dostęp do szeregu kursów w zakresie technologii wspomagającej i AAC.

Zapisz się

https://academy.thinksmartbox.com/catalog/info/id:186

Artykuł pochodzi ze strony: www.smartbox.com

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie udostępniony publicznie. POLA oznaczone * są wymagane